Idén harmincadszor kerül megrendezésre a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Találkozója 2020. május 22-24 között, melynek helyszínéül először szolgál Balaton-parti település: Keszthely. Az idei évben ötödik alkalommal jelenik meg a teremtésvédelem a témák sorában, ennek kapcsán az Ökogyülekezeti Mozgalmat kérték fel a társszervezői feladatra. A következőkben a találkozó első hírlevelét olvashatják.
30 éve együtt a környezetünkért
Zöld Civil OT 2020 I. hírlevél
Idén harmincadszor szervezzük meg a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Találkozóját 2020. május 22-24 között, melynek helyszínéül először szolgál Balaton-parti település: Keszthely. Az alábbiakban a találkozó első hírlevelét olvashatjátok.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is szeretnénk, ha az együttműködésünkből minél többen bekapcsolódnátok a szervezésbe, várjuk a találkozó szakmai és kulturális programjaihoz a javaslataitokat.
Kérjük, hogy segítsetek terjeszteni a találkozó hírét a hírlevelünk megosztásával, továbbításával. A rendezvényre a környezet- és természetvédő civil szervezetek mellett kiemelten várjuk a teremtésvédelmi szervezetek, a környezeti nevelők, a fiatalok és a települési közösségek, önkormányzatok képviselőit is.
Tartalom
1. A találkozó programtervezete
2. Plenáris ülések és szakmai fórumok
3. Programjavaslatok a találkozóra
4. A találkozó helyszínei
5. Részvétel, érdeklődés, önkéntesség - információk a következő lépésekről
6. A találkozó szervezői, partnerei és támogatói
1. A találkozó programtervezete
2020. május 22. péntek
10:00-13:00 Szakmai, kulturális és szabadidős előprogramok
13:00- Regisztráció kezdete
14:00- Kollégiumi szálláshelyek elfoglalása
15:00-15:30 Megnyitó
15:30-17:15 Plenáris ülés I.
17:30-19:15 Plenáris ülés II.
19:00-21:00 Vacsora
20:00-22:15 Szakmai fórum I-II. és max. 5 szekcióülés
21:30-23:30 Közösségi programok
2020. május 23. szombat
8:00 - 9:30 Reggeli
9:00 - 10:45 Szakmai fórum III-V. és max. 2 szekcióülés
11:00-12:45 Szakmai fórum III-V. és max. 2 szekcióülés
12:30-14:30 Ebéd
14:00-16:30 Küldöttek választása
14:00-15:45 Plenáris ülés III. és max. 2 szekcióülés
16:00-17:45 Plenáris ülés IV. és max. 2 szekcióülés
18:00-19:45 Plenáris ülés V. és max. 2 szekcióülés
18:00-20:30 Szabadtéri közösségi programok
19:30-21:30 Vacsora
21:30-23:30 Közösségi programok
2020. május 24. vasárnap
8:00-10:00 Reggeli
9:00-10:00 Záró plenáris ülés - Állásfoglalások, küldöttválasztás eredmények, staféta átadás
10:00-13:00 Szakmai, kulturális és szabadidős utóprogramok
2. Plenáris ülések és szakmai fórumok
A plenáris ülések témáit az alábbiakban mutatjuk be vázlatosan; amennyiben javaslatod, észrevételed van a programokhoz, jelezd azt a koordinátornak!
Plenáris ülés I. - Szépségtapaszok és valódi megoldások az éghajlatváltozás elleni küzdelemben
Koordinátor - Éger Ákos - 20 99 46 577 - eger.akos@mtvsz.hu
A zöldek elmúlt évtizedekben használt üzeneteit folyamatosan veszik át európai és hazai döntéshozók, vállalatok. Mindenki a környezet védelmezőjének, klímahősnek állítja be magát. A fórumon megvizsgáljuk, milyen lehetőségei és feladatai vannak a zöld mozgalomnak ebben a megváltozott helyzetben, hogyan lehet a valódi válaszokat megtalálni, és mik lennének ezek.
Plenáris ülés II. - Merre tovább klímamozgalom?
Koordinátor - Mező János Bálint - 20 20 41 444 - janos.mezo@greenpeace.org
A klíma- és ökológiai válság témája kapcsán a zöld civil mozgalom által évtizedek óta hangoztatott témák betörtek a közbeszédbe a tavalyi évben. A 2019-ben elindult klímavédő mozgalom eddig soha nem látott tömegeket állított az ügy mellé, köztük rengeteg fiatalt. Az idei évben fordulóponthoz érkeztünk. Hogy tudjuk ezt a jelentősen megnőtt figyelmet valódi, rendszerszintű változásokba forgatni, hogyan lépjünk tovább?
Plenáris ülés III. - Mi fán terem a teremtésvédelem?
Koordinátor - Szűcs Boglárka - 30 45 32 950 - szucs.boglarka@kre.hu
A teremtésvédelemmel kapcsolatban a társadalom felől az egyik legnagyobb kérdés, hogy miben különbözik a környezetvédelemtől. Mit jelent az, hogy a közös otthonunk, beleértve az embert is, teremtett, és van egy Teremtője? Hogyan lehet ezt besorolni a környezetvédelmi irányzatok közé? Egyházi szempontból pedig az a kérdés, hogy a teremtésvédelem mennyiben tekinthető egy fán termő gyümölcsnek? Minek a következménye és mi következik ebből?
Plenáris ülés IV. - Együttműködő reziliens közösségek
Koordinátor - Lajtmann Csaba - 30 23 26 658 - lajtmann@gmail.com
A települési közösségeknek kiemelt szerepük van a felgyorsuló változás folyamataiban. A hálózatok, mint például az Európai Klímaszövetség vagy a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetsége keretet biztosíthatnak egymás jó gyakorlatainak megismerésére. A programon a helyi jó példák mellett az együttműködés legjobb gyakorlatait is megismerhetik a résztvevők.
Plenáris ülés V. - A Balaton múltja és jövője civil szemmel
Koordinátor - Hajósy Adrienne - 30 23 28 439 - hajosy.adrienne@freemail.hu
Az Országos Találkozóig tartó hetekben születnek meg a döntések a Balaton jövőjét meghatározó kulcskérdésekről; új jogszabályok lesznek, véglegesítik a beavatkozások és fejlesztések terveit. Kiderül, hogy a mostani elképzelések közül mi vált a múlthoz tartozó emlékké, és mi lett a jövőt meghatározó valóság. Akárhogy is alakul, a jövőt illetően egy biztos. A Balatonnál élőknek lesz feladata, mert a tó és természeti értékeinek védelme abbahagyhatatlan tevékenység.
Szakmai fórum I. - Közeledünk a fenntarthatósághoz?
Koordinátor - Lajtmann Csaba - 30 23 26 658 - lajtmann@gmail.com
Fórum a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia Harmadik Előrehaladási Jelentéséről.
Szakmai fórum II. - Élelmiszer-önrendelkezés
Koordinátor - Fidrich Róbert (Fidusz) - 70 34 08 965 - fidusz@mtvsz.hu
Miben tudnak hozzájárulni a zöld civil együttműködés szervezetei az élelmiszer-önrendelkezés magyarországi mozgalmának erősödéséhez?
Szakmai fórum III. - Távol Afrikától? - Fókuszban a nemzetközi fejlesztésfinanszírozás
Koordinátor - Farkas István - 70 34 08 801 - ifarkas@mtvsz.hu
Figyelmen kívül hagyhatjuk a Kárpát-medencében élve, hogy a globális gazdasági rend és az ökológiai válság milyen hatással van a déli félteke országaira? Enyhítik a problémákat a nemzetközi fejlesztés eszközei vagy csak szaporítják? Akadályok és megoldások zöld szemmel.
Szakmai fórum IV. - Klímaválság és légszennyezés a városokban
Koordinátor - Perger András és Simon Gergely - 20 37 11 266 - andras.perger@greenpeace.org
A klíma- és ökológiai válság az emberiség életfeltételeit fenyegeti, ezért települési szinten is mihamarabb érdemi intézkedéseket kell végrehajtani. A városoknak különösen nagy szerep jut a éghajlatvédelemben, hiszen a Föld lakosságának többsége már ma is városlakó, és ez a trend csak tovább fog nőni a jövőben. Városi környezetben nemcsak éghajlati, hanem a légszennyezés szempontjából is foglalkozni kell a közlekedéssel, ami az egész országra jellemző fűtési légszennyezés mellett a legjelentősebb egészségkárosodást okozó légszennyezési tényező.
Szakmai fórum V. - "Lenn-tarthatósággal" a fenn-tarthatóságért
Koordinátor - Szűcs Boglárka - 30 45 32 950 - boglarka.szcs@gmail.com
A fenntarthatóságra nevelés ma már biznisz, reklámfogás és marketingkommunikációs eszköz is. Mit kell tennünk az ökológiai válság idején? Különböző cselekvési javaslatok összegyűjtése.
3. Programjavaslatok a találkozóra
Az Zöld Civil OT 2020 szakmai, kulturális és szabadidős elő- és utóprogramjaihoz, a szekcióülésekhez és a közösségi programokhoz örömmel vesszük a zöld civil együttműködés tagjainak vagy a program iránt érdeklődőknek a javaslatait!
A javaslatokat a 2020. március 6. péntekig várjuk az alábbi adatlap kitöltésével
>>>https://forms.gle/MZAWmeR6LLhXcnXi7<<<
4. A találkozó helyszínei
Georgikon Egyetem “D” épület Keszthely, Festetics u. 7.
Az Országos Találkozó fő szakmai helyszíne
Étkezés - Georgikon kollégium
A D épület melletti kollégium aljában 3 perc sétára, menza jellegű önkiszolgáló rendszerrel
Szabadtéri közösségi programok - tervezett helyszínek
Erzsébet liget - A Balaton partján (Helikon strand mellett) 8 perc sétára a Georgikon D épületétől. A Keszthelyi KVE által megóvott terület.
Helikon strand - 6 perc sétára a Georgikon D épületétől.
Szállás - Keszthelyi Vendéglátó Szakközépiskola Kollégiuma (Keszthely, Mártírok útja 1.)
1,2 km távolság 15 perc séta
256 fős néhány éve felújított kollégium 4 ágyas szobákkal, szintenként wc és vizes blokk.
3 tanteremben termenként akár 20 főnek hálózsákos szálláslehetőség.
WIFI az egész kollégiumban.Csomagmegőrzési lehetőség vasárnapra.
Az OT helyszínei térképen:
5. Részvétel, érdeklődés, önkéntesség - információk a következő lépésekről
- A találkozó nyitott, azon minden érdeklődőt szeretettel várunk, aki elfogadja a Zöld Civil Együttműködés szabályait https://zoldcivil.hu/magunkrol/adattar/szabalyzatok/
- A részvétel regisztrációhoz kötött, a jelentkezési folyamat terveik szerint 2020. március 16-án indul és április közepéig tart.
- A találkozó tervezett részvételi díja a teljes rendezvényen várhatóan 9-10 ezer forint között lesz személyenként, melyből kedvezményt biztosítunk a mandátumot felvevő résztvevőknek, az önkéntes segítséget vállalóknak, a fiataloknak, a környezeti nevelőknek (pedagógusoknak) valamint az országhatárainkon túlról érkezőknek.
- Részbeni útiköltség-térítést biztosítunk a közösségi közlekedéssel és telekocsival érkezőknek.
- A szabályzatunknak megfelelően idén is választunk delegáltakat, fogadunk el állásfoglalásokat, melynek részleteiről a következő hírlevélben adunk információt.
- A Koordinációs Tanács következő ülésén 2020. március 3-án 10:00-13:00 között személyesen is bekapcsolódhatsz az OT programjának formálásába az MTvSZ irdájában (Budapest, Üllői u. 91/b.)
Ha az elsők közt szeretnéd megkapni az Zöld Civil OT következő hírlevelét és/vagy önkéntesen segítenél a találkozó szervezésében töltsd ki az alábbi adatlapot:
>> https://forms.gle/oLVse4A5qFYCeMtQ8 <<
6. A találkozó szervezői, partnerei és támogatói
A Zöld Civil Országos Találkozó főszervezője az
|
Éghajlatvédelmi Szövetség |
Társszervezők:
|
Keszthelyi Környezetvédő Egyesület |
|
Reflex Környezetvédő Egyesület |
|
Magyar Természetvédők Szövetsége
|
|
Greenpeace Magyarország Egyesület
|
|
MRE Ökogyülekezeti Mozgalom és KRE Teremtésvédelmi Kutatóműhely |
|
Csalán Egyesület |
|
Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért |
Partnerek és támogatók
Az eseményt az Európai Unió, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács támogatják, a program részletei nem feltétlenül tükrözik a támogató álláspontját.
Forrás: eghajlatvedelmiszovetseg.hu
Hozzászólások